Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

KIJKI


 

Najważniejszym elementem w Nordic Walking są specjalne zaprojektowane kijki. Kijki do Nordic Walking powstały w wyniku wielu lat badań. Połączono zalety kijków trekkingowych i kijków do nart biegowych.

 

Co takiego zatem mają kijki do Nordic Walking, czego nie posiadają inne kijki?

Podstawowa różnica wynika z budowy rękojeści i pasków przy nich. W kijkach do Nordic Walking rękojeści są wysmukłe, obłe, wyposażone w swego rodzaju półrękawiczki, których założenie sprawia, że kijka nie jesteśmy w stanie zgubić - możemy go w ogóle nie trzymać, a on będzie ciągle przymocowany do ręki.

 

W przypadku kijów trekkingowych rękojeści są masywniejsze, wyprofilowane na palce, przy których mamy tylko paski zaciskające się na nadgarstkach i zabezpieczające jedynie przed zgubieniem kijków podczas marszu, wymuszające ciągłe ich trzymanie. I jest to fakt, który całkowicie dyskwalifikuje użycie takich kijków do uprawiania Nordic Walking, ponieważ przy prawidłowej technice należy odepchnąć się od kija i otworzyć dłoń. Przy kijku np. trekkingowym odepchnięcie się i otwarcie dłoni oznacza, że kij nie wraca do dłoni przed następnym odepchnięciem.

 

Trzon kijka powinien być lekki i elastyczny. Materiał, z którego jest wykonany powinien wytrzymać działanie nawierzchni o różnym podłożu oraz nacisk osób o różnym ciężarze ciała, co stanowi również czynnik bezpieczeństwa. W dolnej części kijka najważniejszy jest jego wąski koniec zwany grotem. Dobrze zaprojektowany grot wbija się w grunt pod właściwym kątem i nie ślizga się. Używany jest do chodzenia po miękkim terenie lub na śliskich i ośnieżonych drogach w zimie. Trenując na twardych nawierzchniach, nakładamy na grot „asfaltowe buciki", które absorbują uderzenie o podłoże i umożliwiają skuteczne odpychanie się.

 

Pamiętajmy !!! Nie kupujmy kijków pochopnie, nie radząc się w tej kwestii instruktora lub sprzedawcy w sklepie sportowym. Skarbnicą wiedzy jest tutaj oczywiście Internet.

 

 

ZAPRASZAM DO SKLEPU !!!